Prijeđi na sadržaj

Zdravica Franje Tuđmana na objedu za UN i međunarodne uzvanike

Izvor: Wikizvor

Izvor: http://predsjednik.hr/Zagreb16.Sijecnja1998

Zdravica Predsjednika Republike na objedu za UN i međunarodne uzvanike Štovani i dragi gosti i prijatelji Cossiga, Miyet, Stoltenberg i ostali uzvanici, Vaše ekselencije, dame i gospodo,

Nakon što smo službeno obilježili uspješno okončanje misije UNTAES-a i uključenja hrvatskog Podunavlja pod potpuni suverenitet Hrvatske jučer u Vukovaru a danas ovdje u Zagrebu, čast mi je i zadovoljstvo, zajedno s visokim hrvatskim dužnosnicima, pozdraviti sve Vas još jednom i zahvaliti Vam što ste se odazvali našem pozivu da uveličate ovaj važan događaj. Nadam se da ste i u ovom kratkom boravku u Vukovaru i u Zagrebu mogli osjetiti prijateljske osjećaje hrvatskog naroda, simboliku ovog svečanog trenutka i zahvalnost prema Vama i organizacijama koje predstavljate.

Mnogi od vas proteklih su godina dosta vremena proveli u Hrvatskoj i zajedno sa mnom, i s mojim suradnicima, prolazili trnovit put povijesne bitke za nezavisnost, suverenitet i teritorijalnu cjelovitost hrvatske države. Neki ste ovdje sudjelovali u pregovaračkim mirovnim misijama UN, Europske zajednice, i SAD, a mnogi u sastavima UNPROFOR-a, UNCRO-a i UNTAES-a. Među vama su i dužnosnici koji su svjedoci teških pregovora u mnogim gradovima (Ženevi, Washingtonu, Daytonu, Erdutu) u kojima su se tražili putovi rješenja krize u bivšoj Jugoslaviji, agresije na Hrvatsku i okupacije njenih teritorija.

S posebnim zadovoljstvom upućujem riječi pozdrava i zahvalnosti dragom Francescu Cossigi koji je, kao predsjednik Italije, bio prvi državni poglavar u posjetu Hrvatskoj u danima njezina međunarodnog priznanja.

Ako su nas tada ujedinjavali istovjetni ciljevi uspostavljanja mira, ili dijelile razlike u političkim razmišljanjima pa i ciljevima, danas možemo podijeliti isti osjećaj zadovoljstva ostvarenja mira i normalnog stanja u Hrvatskoj koje se — diplomatskim rječnikom — može označiti kao “prestanak ugrožavanja svjetskog mira i sigurnosti” u ovom području. Svi smo tome dali doprinos na kojem Vam iskreno zahvaljujem i čestitam na zajedničkom uspjehu.

Uspješan završetak misije UNTAES-a — koji je postignut u suradnji predstavnika međunarodne zajednice, hrvatskih vlasti i lokalnog srpskog pučanstva — može služiti na ponos Ujedinjenim narodima i kao primjer za buduće misije UN u situacijama kada i gdje su mir i sigurnost ugroženi. Stečena iskustva mnogih dužnosnika jamačno mogu biti od velike koristi u sličnim ili drugim situacijama. Svima koji su u Hrvatskoj doživjeli i shvatili povijesne i nacionalne probleme, uzroke i motive svega zlog zbivanja, i teškoće u pronalaženju izlaza iz ratne krize, svima onima koji su možda došli s drugačijim i suprotnim spoznajama o stvarnoj zbilji, a postali naši prijatelji ili objektivni sudionici, želimo da nas se uvijek sjećaju i navraćaju u Podunavlje i u druge krajeve “Lijepe naše”. Onima koji i dalje, kao Misija OESS i Potporna skupina civilne policije UN ostaju još kraće vrijeme u našoj zemlji, želimo također uspješan kraj i takve misije.

Hrvatska danas slavi dovršenje ostvarenja svoga sna o slobodnoj i demokratskoj svojoj državi. Željeli bismo da to bude dodatni poticaj i rješavanju još jedne mnogo teže i zamršene krize u susjednoj Bosni i Hercegovini, gdje se prelamaju različiti interesi i vodi bitka za očuvanje opstojnosti i jednakopravnosti hrvatskog naroda i za zaštitu strateških interesa hrvatske države, s obzirom na povezanost teritorija. Mnogi će od Vas osobno, a izravno i zemlje koje predstavljate, i dalje biti angažirani na tom zadatku mira, što će nas sigurno ponovno povezivati u pregovorima i traženju trajnog rješenja za mir i stabilnost međunarodnog poretka.


Cijenjena gospodo, dragi prijatelji,

Na Vašem odlasku iz Hrvatske i Zagreba u mnoge zemlje diljem Europe i svijeta pratit će Vas naša zahvalnost i trajno prijateljstvo. Molim Vas da nas ne zaboravite, da pratite naše napore i naše težnje da svoju zemlju izgradimo kao demokratsku zemlju na sreću i zadovoljstvo svih njenih građana. Zadržite sjećanja na Hrvatsku, hrvatski narod, i sve njene građane, i vraćajte nam se ponovno bilo u službenom bilo u turističkom svojstvu, bit ćete uvijek dragi gosti.

Dopustite mi da ovom prigodom podsjetim na riječi u svojem govoru održanom na 46. zasjedanju Glavne skupštine, 22. svibnja 1992. godine, nakon primanja Hrvatske u članstvo ove međunarodne organizacije. Tada sam rekao, da Hrvatska želi biti vjerna načelima na kojima se zasniva Povelja: načelima mira, pravde i međunarodne suradnje; da želi biti djelotvorni čimbenik suvremenog međunarodnog poretka koji se izgrađuje na opće prihvaćenim načelima antifašizma i demokracije; da smo čvrsto odlučni izgrađivati međunarodno priznatu Republiku Hrvatsku na načelima otvorenoga, demokratskoga i slobodnoga društva; da želimo da Hrvatska bude, u političkom i gospodarskom smislu, država pravnog poretka i slobodan dom svih njenih građana, te da Hrvatska želi biti otvorena za suradnju sa svim susjedima i drugim zemljama Europe i svijeta, oslonac mira i stabilnosti međunarodnog poretka i dostojan član Ujedinjenih naroda.

Uvjeren da na tom putu uživamo sve veću potporu i stječemo sve više prijatelja, osobito Vas koji ste nas pobliže upoznali, — dižem ovu čašu u Vaše zdravlje, na dobrobit svih Vaših zemalja i međunarodne zajednice svjetske OUN.