Prijeđi na sadržaj

Zaključci Hrvatskog narodnog sabora od 3. ožujka 2001.

Izvor: Wikizvor

Zaključci Hrvatskog narodnog sabora od 3. ožujka 2001.
autor: Hrvatski narodni sabor

Od 3. ožujka 2001.

Izvor: Croinfo Zaključci Hrvatskog narodnog sabora, pristupljeno archive.org-u 18. svibnja 2012.




Zaključci Hrvatskog narodnog sabora


Hrvatski narodoni sabor na zasijedanju održanom u Mostaru 3. ožujka 2001. godine prihvatio je slijedeće zaključke:

1. Hrvatski narodni sabor prhvaća rezultate protklih lokalini i općih izbora u BiH.

2. Hrvatski narodni sabor ne priznaje odkuke OESS-ova Prizvnog izbornog potpovjernstva o sankcioniranju hrvatskih političkih stranaka i njihovih kandidata jer ih smatra neutemeljenim.

Hrvatski narodni Sabor ne može prihvatiti da Refernedum hrvatskog naroda u BiH, kao izraz demokratske volje hrvatskog naroda, može biti povodom za nedemokratsko kažnjavanje u ime demokracije. I zato ne prihvaća oduzimanje mandata pojednicaima za koje je glasovalo hrvatsko biračko tijelo, jer to je izravno kažnjavanje naroda zbog njrgovih političkih opredjeljenja, poništavanje izborne volje i oduziamnja osnovnih političkih prava i sloboda pojedinaca da predstavljaju vlastite birače i narodu da slobodno izraženom voljom bira valstite predstavnike.

3. HNS ne prizanje odluke OHR-a o sankcioniranju hrvatskih dužnosnika u tijelima vlasti jer su neutemeljene i izraz su politčkog pritiska na legitimne predstavnike hrvatskog naroda u insdtutcijama i tijelima vlasti u BiH.

4. Zbog uspostave neustavnih i nelegitimnih tijela vlasti u Fedraciji BiH i BiH i nepoštovanja demokratski izražene biračke volhje hrvatskog naroda, a time i njegove politčke slobode, zbgo dokinića samostalnog izbora predstavnika u zakonodanim tijelima u Federaciji BiH i BiH, zbog promjene načina golasovanja u dmovima naroda, čime se pokušava onemogućiti zaštita vitalnih nacionalnih interesa i doknuti pravo veta, kojim malobrojniji narodi štite od dominacije na nacionalnoj osnovi, zbog nepoštovanja načela konsezusa i veta u Predsedništvu BiH, zbog izravnog poništenuja biračke volje oduzimanjem mandata, HNS će donijeti odluku o uspostavi međužupanijskog i međuopćinskog vijeća.

5. Sukladno odlukama HNS-a BiH, legalno i legitmno izabranih zastupnika hrvatskog nroda u BiH, privremena hrvatska samouprava zadržava prava odnosa prema jednostranim promjenama ustavnog poretka i Daytonskog mirovnog sporazuma na višim razimana i oblikovanja unutarnjeg ustrojastva Fedrracije BiH, sukladno Članku I. Ustavea Fedracije BiH.

6. Hrvatski nardoni sabor povući će odluku o uspostavi privremen hrvatske samouprave u roku od 15 dana ako se ispne uvjeti HNS-a u skaldu s ustavima BiH i Fedracije BiH koji jamče ravnopravnost hrvatskog naroda s druga dva konstutitivan naroda BiH.

Prvi je uvjet za to da politički parnteri iz druga dva konstutitivna poštuju izbiornu volju hrvatskog naroda, kao sebi jednakoga i po Usatvu ravnopravnoga. Drugi je uvjet da politčki partneri iz druga dva nroda, u skladu s Ustavom, poštuju načela pariteta, rotacije i konsenzusa u svim zajadničkim tijelima i instisucijama.

Treći je uvjet da međunarodan administaracija povuče protustavnu odluke o načinu izbora zastupnika u Dom naorda Skupštine Federacije BiH i BiH.

7. Ako politički partneri BiH i međunarodna administarcija u roku od 15 dana ne udovolje navedenim uvjetima, koji su u skladu s Ustavima Federacije BiH i BiH, sve odluke o uspostvi priverene Hrvartske samouprave HNS će proglasiti važećim.

8. Priveremena hrvatska samouprava svoj odnos prema međunarodnoj administarciji zasnivat će na zahtjevu apsolutnog poštovanja istovjetnog položaja hrvatskog naroda s druga dva naroda u BiH.

Otvrena za dijalog s nakanom uspostve trajno prijateljskih odnosa, poštvat će sve odluke međunarocne admininisracije, koji nisu u suprotnosti s izbornom i politčkom voljom hrvatskog naroda, kao i njegovom željom za jednoakim ustavnim i stvarnim položajom s druga dva naroda u BiH, kao i sve odluke koje bi se na jedak način odnosile prema sve tri strane u BiH u cilju zaštite ljudskih i građanskih prava.

9. HNS obvezuje civilnog zapovjednika hrvatske vojne kompnente da donse odluke o načinu funkcioniranja HVO-a u prijalznom razdoblju. Ustvrđujući da je HVO nastao na osnovi prava naroda na samoobranu i legitmne političke volje hrvtaskog naroda, uvažavajući ulogu i značaja HVo-a, HNS određuje predsednika privrene hrvatske samouprave da, u slučaju spriječenosti legitmno izabranog Hrvatskog čalan Predsedništva BiH, preuzme ovalsti civilnog zapovjednika HVO-a.

HNS prihvaća uspostavu zajdničke obrambene politke za BiH s jamstvom očuvanja hrvtaske sastavnice sa svim njezinim obilježjima u okviru zajedniček buduće Vojske BiH te pravom novaka i djaltrnih osoba da sami biraju sastavnice vojsku u kojoj žele služiti, kao i pravo novaka na civilno služenje vojske, sukladno europskim standardima.


* Usvojeno na zasjedanju Hrvatskog narodnog saboru održanom u Mostaru 3. ožujka 2001.