Prijeđi na sadržaj

Priopćenja Ureda predsjednika Franje Tuđmana travanj 1996.

Izvor: Wikizvor

Zagreb, 06.04.1996.

[uredi]

Predsjednik Republike primio izaslanstvo čelništva hrvatskog naroda u Federaciji BiH [06.04.1996]

Predsjednik Republike primio je u Predsjedničkim dvorima izaslanstvo čelništva hrvatskog naroda u Federaciji BiH.

Izaslanstvo je upoznalo Predsjednika o pojedinostima ustroja županija, središta kantona, preustroja općina, te o tijeku pregovora glede ustroja Sarajeva. Bilo je riječi i o postupku prijenosa vlasti s Hrvatske Republike Herceg Bosne na Federaciju BiH, o ustroju vojske, kao i o budućim obilježjima Federacije.

Predsjednik Republike opetovano je istaknuo potrebu jedinstva hrvatskog naroda i daljnju suradnju s federalnim partnerima kao put ka konačnom zaživljavanju Federacije BiH prema načelima washingtonskih i daytonskih sporazuma.

Uz Predsjednika Republike razgovorima su bili nazočni ministar obrane RH Gojko Šušak, ministar vanjskih poslova RH dr. Mate Granić, čuvar državnog pečata Ivan Milas, savjetnik Predsjednika Republike za unutarnju politiku dr. Ivić Pašalić, glavni tajnik HDZ-a dr. Ivan Valent, te veleposlanik RH u BiH Darinko Bago.

U izaslanstvu čelništva hrvatskog naroda u Federaciji BiH nazočni su bili predsjednik Federacije BiH Krešimir Zubak, predsjednik HDZ-a BiH Božo Rajić, ministar vanjskih poslova BiH Jadranko Prlić, ministar obrane Federacije BiH Vlado Šoljić, zatim Ivo Lozančić, Mariofil Ljubić, Ivan Bender, Pero Marković, Drago Bilandžija, Valentin Čorić, Mato Mađarević, Filip Andrić, te Ivo Vincetić.

Izvor: http://predsjednik.hr/Zagreb06.04.1996

Zagreb, 08.04.1996.

[uredi]

Održana sjednica VONS-a [08.04.1996]

Pod predsjedanjem Predsjednika Republike danas je održana sjednica VONS-a na kojoj su raspravljena aktualna pitanja.

Glede uhićenja skupine međunarodnih terorista na teritoriju Republike Hrvatske rečeno je da će Hrvatska i dalje aktivno sudjelovati u borbi protiv međunarodnog terorizma.

Na sjednici VONS-a ponovno je izražena potpora suradnji Republike Hrvatske s Međunarodnim sudom u Hagu.

Izvor: http://predsjednik.hr/Zagreb08.04.1996

Zagreb, 09.04.1996.

[uredi]

Predsjednik Republike primio ministra vanjskih poslova Kanade Nj.E. Lloyda Axworthya [09.04.1996]

Predsjednik Republike primio je ministra vanjskih poslova Kanade Nj.E. Lloyda Axworthya.

Predsjednik je zahvalio ministuru Axworthy-u na kanadskom sudjelovanju u mirovnim snagama u Hrvatskoj i BiH kao i potpori u postizanju i provođenju mirovnih sporazuma.

Predsjednik je rekao da je cilj Republike Hrvatske što brža provedba procesa mirne reintegracije još uvijek okupiranog Podunavlja, provedba washingtonskih sporazuma o Federaciji BiH i njenog povezivanja s Republikom Hrvatskom, kao i provedba datonskih mirovnih sporazuma.

Republika Hrvatska je za normalizaciju odnosa s državama nastalim raspadom bivše Jugoslavije, ali je odlučno protiv njenog uvlačenja u nekakve nove balkanske i slične asocijacije. Hrvatska geopolitički i povijesno pripada zapadnom i srednjeeuropskom ozračju te joj je cilj što brže uključenje u europske udruge, rekao je Predsjednik.

S tim u svezi Hrvatska očekuje potporu Kanade, kao i potporu za uključenje u program Partnerstvo za mir i punopravno članstvo u NATO-savezu. Predsjednik je istaknuo veliki doprinos hrvatske zajednice iz Kanade u borbi za samostalnost Republike Hrvatske te dodao da kanadski Hrvati trebaju biti most između dvije države, posebice u obnosi i investicijama u Hrvatsku i Federaciju BiH.

Ministar Axworthy je rekao da će Kanada i dalje davati doprinos provedbi washingtonskih i datonskih sporazuma kao i obnovi Republike Hrvatske i Federacije i ostvarenju veće gospodarske i svekolike suradnje dviju država.

Uz Predsjednika razgovorima su bili nazočni predstojnik Ureda Predsjednika dr Ivo Sanader, pomoćnik ministra vanjskih poslova Hidajet Bišćević, veleposlanik RH u Kanadi Željko Urban i pomoćnica savjetnika Predsjednika za vanjsku politiku Dubravka Pleić-Marković.

U pratnji kanadskog ministra bio je veleposlanik u RH Nj. E. Graham Green.

Izvor: http://predsjednik.hr/Zagreb09.04.1996

Zagreb, 10.04.1996.

[uredi]

Predsjednik Republike primio u posjet izaslanstvo tjednika za kulturu "Hrvatsko slovo" [10.04.1996, br. 1]

Predsjednik Republike primio je danas u posjet izaslanstvo tjednika za kulturu "Hrvatsko slovo", u povodu prve godišnjice izlaženja.

Tom prigodom je glavni i odgovorni urednik Dubravko Horvatić Predsjedniku predao uvezanih prvih pedeset primjeraka tjednika, rekavši da je, unatoč svim teškoćama financiijske, ali i druge prirode, "Hrvatsko slovo" dostiglo nakladu od petnaest tisuća primjeraka.

Predsjednik je rekao da "Hrvatsko slovo" nastavlja pozitivne tradicije hrvatske književnosti i kulture te poželio uredništvu i suradnicima da i dalje nastave promicati hrvatske kulturne vrijednosti.

Uz Predsjednika razgovorima su bili nazočni predstojnik Ureda Predsjednika doktor Ivo Sanader i savjetnik Predsjednika profesor Anđelko Mijatović.

U izaslanstvu tjednika "Hrvatsko slovo" uz Dubravka Horvatića bili su zamjenik glavnog urednika Mile Maslać i ravnatelj Naklade Društva hrvatskih književnika Stjepan Šešelj.

Izvor: http://predsjednik.hr/Zagreb10.04.1996

Zagreb, 10.04.1996.-2

[uredi]

Predsjednik Republike uručio odlikovanja skupini znanstvenika [10.04.1996, br. 2]

Predsjednik Republike danas je uručio odlikovanja skupini znanstvenika.

S osobitim zadovoljstvo uručujem Vam odlikovanje kao priznanje za Vaše stvaralaštvo i Vaše stradanje na putu uspostave hrvatske slobode i demokracije, za Vaš prilog na svim područjima kulturnog, znanstvenog i gospodarskog života, na putu izgradnje naše samostalne i suverene Hrvatske Države. Čestitam Vam svima na ovim odlikovanjima. Neka Vam budu priznanje domovine, ali i poticaj za daljnja djela i primjer drugim, mlađim naraštajima, rekao je Predsjednik uručujući odlikovanja.

U ime odlikovanih Predsjedniku je zahvalio profesor Stjepan Antoljak rekavši da je proučavanjem naše prošlosti upravo zaslugom Predsjednika utrt put Hrvatskoj i hrvatskom narodu i njenoj samostalnosti. Time je ispunjena stoljetna težnja i želja svih hrvatskih pokoljenja da je ta prošlost danas trajna naša sadašnjost odnosno da smo ponovo dobili svoju državu kojoj će biti, zalaganjem svih nas, osigurana stoljetna i svijetla budućnost, rekao je Antoljak.

Uz Predsjednika svečanosti su pribivali predstojnik Ureda Predsjednika dr Ivo Sanader, savjetnik Predsjednika za unutarnju politiku dr Ivić Pašalić, savjetnik Predsjednika za društvene djelatnosti profesor Zlatko Canjuga, savjetnik Predsjednika za humanitarna pitanja dr Slobodan Lang, savjetnik Predsjednika Anđelko Mijatović, pročelnik kabineta Gordan Radin, pročelnik vojnog kabineta general-pukovnik Miljenko Crnjac, pomoćnica predstojnika Ureda Predsjednika Vesna Škare Ožbolt.

Izvor: http://predsjednik.hr/Zagreb10.04.1996_2

Zagreb, 10.04.1996.-3

[uredi]

Predsjednik Republike primio izaslanstvo Međunarodne komisije za Balkan [10.04.1996, br. 3]

Predsjednik Republike primio je izaslanstvo Međunarodne komisije za Balkan, koju su poslije Prvog Svjetskog rata osnovali međunarodni instituti radi izrade prijedloga za uspostavu trajnog mira na Balkanu.

Predsjednik je objasnio da Hrvatska povjesno, geopolitički i civilizacijski ne pripada Balkanu, a da je u jugoslavensku državu ušla kako bi se obranila od mađarskih, njemačkih i talijanskih imperijalnih težnji.

Do uspostave prve Jugoslavije nije bilo sukoba Hrvata i Srba, ali su velike civilizacijske razlike, zapada i bizanta, dovele do najnovije velikosrpske agresije i užasnog rata. Samostalna Hrvatska želi se što prije uključiti u europske institucije, kamo povjesno i pripada.

Provedbom washingtonskih i datonskih sporazuma, uključenjem Republike Hrvatske i, preko nje i Federacije BiH, u europske institucije i program Partnerstvo za mir i NATO-savez bit će moguće stvaranje novog svjetskog poretka i trajnog mira u regiji.

Republika Hrvatska je za normalizaciju odnosa sa svim državama nastalih raspadom bivše Jugoslavije, ali zbog povijesnih razloga, kao i civilizacijskih razlika nemože pristati na stvaranje nekakvih novih balkanskih i inih državnih asocijacija, rekao je Predsjednik.

Uz Predsjednika razgovorima su bili nazočni predstojnik Ureda Predsjednika dr Ivo Sanader, savjetnik Predsjednika za društvene djelatnosti profesor Zlatko Canjuga i pomoćnica savjetnika Predsjednika za vanjsku politiku Dubravka Pleić-Marković.

U izaslanstvu Međunarodne komisije za Balkan bili su Leo Tindemans, John Roper, Theo Sommer, Jacques Rupnik i Dana Allin.

Izvor: http://predsjednik.hr/Zagreb10.04.1996_3

Zagreb, 11.04.1996.

[uredi]

Predsjednik Republike primio je Sir Dudleya Smitha [11.04.1996, br. 1]

Predsjednik Republike primio je Sir Dudleya Smitha, predsjednika Parlamentarne Skupštine Zapadnoeuropske unije i člana britanskog izaslanstva u Parlamentarnoj Skupštini Vijeća Europe.

Predsjednik je rekao da Hrvatska povjesno i geopolitički pripada srednjoeuropskoj i mediteranskoj regiji, a nikako Balkanu.

Hrvatska je poslije Prvog Svjetskog rata ušla u južnoslavensku zajednicu da bi se obranila od talijanskog, njemačkog i mađarskog imperijalizma, ali su civilizacijske, kulturne razlike bile tako velike da su dovele do velikosrpske agresije i užasnog rata, rekao je Predsjednik.

Poslije obrane i oslobađanja zemlje Hrvatska želi što brži ulazak u europske integracije, članstvo u programu Partnerstvo za mir i NATO-savezu, što je od velikog značenja za Hrvatsku, ali i za Europu. Hrvatska je za normalizaciju odnosa sa svim državama nastalim raspadom bivše Jugoslavije, ali nikako ne želi biti vraćena u balkanske okvire, istaknuo je Predsjednik.

Sir Dudley Smith je izražavajući veliko razumjevanje za Hrvatsku rekao da je Hrvatskoj potrebna Europa, ali i Hrvatska Europi.

Uz Predsjednika razgovorima su pribivali predstojnik Ureda Predsjednika dr Ivo Sanader, predsjednik vanjskopolitičkog odbora zastupničkog doma Sabora dr Žarko Domljan i pomoćnica savjetnika Predsjednika za vanjsku politiku Dubravka Pleić-Marković.

U pratnji Sir Dudleya Smitha bio je veleposlanik Ujedinjenog kraljevstva u Hrvatskoj Nj.E. Gavin Hewitt.

Izvor: http://predsjednik.hr/Zagreb11.04.1996

Zagreb, 11.04.1996.-2

[uredi]

Predsjednik Republike primio je izaslanstvo Senata SAD [11.04.1996, br. 2]

Predsjednik Republike primio je izaslanstvo Senata SAD u kojemu su bili Tom Daschle, vođa demokratske manjine u Senatu i senatori Orrin G. Hatch i Harry Reid.

Predsjednik je izrazio žaljenje zbog tragične pogibije ministra trgovine SAD Ronalda Browna, ali i nadu da će se njegova misija, gospodarska suradnja Hrvatske i SAD nastaviti.

Glavni ciljevi Republike Hrvatske su uspješna provedba procesa mirne reintegracije Podunavlja, te provedba washingingtonskih i datonskih mirovnih sporazuma.

Predsjednik je izrazio zadovoljstvo dosadašnjiom djelovanjem privremenog upravitelja Kleina te izrazio nadu da će razvojačenje Podunavlja uskoro biti provedeno.

Glede provedbe washingtonskih i datonskih mirovnih sporazuma, Predsjednik je rekao da je, unatoč teškoća optimist.

Za Hrvate i Muslimane u Bosni i Hercegovini najvažnije je da se sporazum o Federaciji provede, te da se ona, preko Republike Hrvatske, poveže u europske integracije. Hrvatski cilj je ulaz u integracije srednje i zapadne Europe, a nikako nove balkanske, jer se pokazalo da su civilizacijske, kulturne i povijesne razlike prevelike. Senator Dasche izrazio je zadovoljstvo dosadašnjim dosezima demokratizacije i privatizacije u Hrvatskoj, te izrazio optimizam glede provedbe mirovnih sporazuma za Hrvatsku i Bosnu i Hercegovinu.

Uz Predsjednika razgovorima su bili nazočni predstojnik Ureda Predsjednika dr Ivo Sanader, čuvar Državnog pečata Ivan Milas, potpredsjednik Sabora i predsjednik vanjskopolitičkog odbora zastupničkog doma dr Žarko Domljan, zastupnica u Saboru mr. Zdravka Bušić, pomoćnik ministra vanjskih poslova Frane Krnić i pomoćnica savjetnika Predsjednika za vanjsku politiku Dubravka Pleić-Marković.

U pratnji senatskog izaslanstva bio je veleposlanik SAD u Republici Hrvatskoj Peter Galbraith.

Izvor: http://predsjednik.hr/Zagreb11.04.1996_2

Zagreb, 12.04.1996.

[uredi]

Predsjednik Republike primio Predsjednika Republike Makedonije Nj. E. Kire Gligorova [12.04.1996]

Danas, nakon svečanog državnog dočeka Predsjednika Republike Makedonije Nj. E. Kire Gligorova, gospođe Gligorov i makedonskog izaslanstva, u Predsjedničkim Dvorima održani su bilateralni razgovori izaslanstava Republike Hrvatske i Republike Makedonije na čelu s Predsjednikom Tuđmanom i Predsjednikom Gligorovom.

Zaželivši dobrodošlicu makedonskom Predsjedniku, istaknuvši da je ovo povjesni dan jer je to prvi službeni susret Predsjednika neovisnih i samostalnih država Hrvatske i Makedonije, podsjetio da veze dva naroda sežu daleko u prošlost.

Oba naroda sudjelovanjem u anti-fašističkom pokretu uspjela su ostvariti svoju državnost, u okvirima Jugoslavije, a, uočavajući njen raspad, želeći da to bude mirnim putom, i Predsjednik Gligorov i ja, predložili smo konfederaciju. No, Hrvatska je morala, nažalost, obranom od velikosrpske agresije i ratom izboriti samostalnost, rekao je Predsjednik Tuđman.

Predsjednik je rekao da je Hrvatska pristala na reintegraciju preostalog okupiranog teritorija, Podunavlja, mirnim putom, jer je dobila jamstva, posebno SAD, da će se reintegracija uspješno provesti.

Glede stanja u Bosni i Hercegovini, Predsjednik je rekao da Republike Hrvatska čvrsto podupire provedbu provedbu washingtinskih i datonski mirovnih sporazuma. Federacija BiH jamstvo je sigurnosti hrvatskog i bošnjačkog naroda iz Bosne i Hercegovine, a njeno povezivanje s Republikom Hrvatskom jamstvo je njenog ulaska u europske integracijske procese.

Odnosi s državama nastalih raspodom bivše Jugoslavije trebaju se razvijati na osnovi međusobnog priznanja i normalizacije odnosa, ali se moraju odbaciti sve zamisli o stvaranju nekakvih balkanski ili južnoeuropski asocijacija, rekao je Predsjednik.

Makedonski Predsjednik Kiro Gligorov je istaknuo da je ovaj susret značajan za dvije države i dva naroda koja, osamostaljenje i uspostavom suverenih država, imaju veliku mogućnost svekolike suradnje.

Makedonija je sa simpatijama gledala na oslobađanje okupiranih područja, i nada se da će se proces mirne reintegracije uspješno provesti. Predsjednik Makedonije Gligorov izrazio je priznanje sposobnosti, duhu i spremnosti hrvatskome narodu da izgradi modernu i suvremenu vojsku koja je sposobna osloboditi državu.

Danas, kao samostalne i suverene države, Hrvatska i Makedonija, imaju mogućnosti i želju ulaska u europske integracije, a nikako nekakve nove južnoslavenske i slične asocijacije, rekao je Gligorov, izražavajući želju da produbljivanjem svekolike suradnje dviju država i naroda.

Izvor: http://predsjednik.hr/Zagreb12.04.1996

Zagreb, 13.04.1996.

[uredi]

Predsjednik Republike primio izaslanstvo izdavačkog poduzeća "Naprijed" [13.04.1996, br. 1]

Predsjednik Republike primio je izaslanstvo izdavačkog poduzeća "Naprijed" kojom prilikom je Predsjedniku uručena knjiga "Hrvatsko slikarstvo krajem 19 i početkom 20 stoljeća".

Predsjednik je izrazio zadovoljstvo što se, unatoč ratu, u Hrvatskoj razvijala živa izdavačka djelatnost. Direktor poduzeća "Naprijed" Zdenko Ljevak i glavni urednik Milan Mirić upoznali su Predsjednika s budućim projektima koji će obuhvatiti djela hrvatske umjetnosti i kulture od samih početaka.

Predsjednik je rekao da su dosezi hrvatske umjetnosti kroz stoljeća dokaz da je naš narod oduvijek pripadao europskom kulturnom krugu, poželjevši da djelatnosti izdavačke kuće "Naprijed" nastave promicati naše vrijednosti.

Uz Predsjednika razgovorima su pribivali predstojnik Ureda Predsjednika dr Ivo Sanader, savjetnici Predsjednika za kulturu Zlatko Vitez i društvene djelatnosti profesor Zlatko Canjuga.

Uz predstavnike izdavaćkog poduzeća "Naprijed" u razgovorima je sudjelovala ravnateljica Instituta za povijest umjetnosti dr Ivanka Reberski.

Izvor: http://predsjednik.hr/Zagreb13.04.1996

Zagreb, 13.04.1996.-2

[uredi]

Predsjednik Republike primio izaslanstvo Vaterpolskog Kluba "Mladost" [13.04.1996, br. 2]

Predsjednik Republike je primio u posjet izaslanstvo Vaterpolskog Kluba "Mladost",povodom 50. godišnjice postojanja.

Tom prigodom Predsjednik je igračima i dužnosnicima kluba uručio Red Danice hrvatske s likom Franje Bućara, kojim ih je odlikovao za osobite zasluge u osvajanju sedmog naslova Kupa prvaka Europe.

Uručujući odlikovanja Predsjednik je rekao da je činjenica da je AVK "Mladost" sedam puta osvojila naslov prvaka Europe dokaz da su jedna od najuspješnijih hrvatskih športskih momčadi uopće.

Razumijem da je u športu važno pobijediti, jer se time daje ugled klubu, gradu i domovini, ali je važno i da se posredstvom športa utječe na mladež da se posveti bavljenju športom a ne drogi i destruktivnom pristupu životu, te stoga vaši uspjesi imaju i šire značenje, rekao je Predsjednik.

Predsjednik je na kraju AVK "Mladost" poželio još više uspjeha na zadovoljstvo i slavu klubu i ponos domovini. Zahvaljujući Predsjedniku na odlikovanju u ime uprave i igrača, Perica Bukić je rekao da "Mladost" nastavlja uspjehe hrvatskog vaterpola koji su, unatoč favoriziranosti "Partizana", postizani i u raspaloj Jugoslaviji.

Veliki trud kluba bio je uložen da bi se pronio ugled Hrvatske u Europi, rekao je Bukić zahvalivši Predsjedniku na razumjevanju koje pokazuje za šport.

AVK "Mladost" darivala je Predsjednika loptom kojom je osvojen Kup prvaka Europe, a koju su potpisali svi igrači. Uz Predsjednika primanju su bili nazočni predsjenik Vlade Zlatko Mateša, predstojnik Ureda Predsjednika dr Ivo Sanader, pročelnik kabineta Predsjednika Gordan Radin i savjetnik Predsjednika za društvene djelatnosti profesor Zlatko Canjuga.

Uz izaslanstvo AVK " Mladost" nazočni su bili Antun Vrdoljak, predsjednik HOO i Mladen Čutura, predstojnik Ureda za prosvjetu, kulturu i šport grada Zagreba.

Izvor: http://predsjednik.hr/Zagreb13.04.1996_2

Zagreb, 14.04.1996.

[uredi]

Predsjednik Republike primio klapu "Ošjak" iz Vela Luke [14.04.1996]

Predsjednik Republike primio je danas klapu "Ošjak" iz Vela Luke, kojom prigodom je Predsjednik dodijelio odlikovanje Red Danice hrvatske s likom Marka Marulića maestru Dinku Fiu, voditelju klape.

Ovo odlikovanje uručujem zbog svih zasluga koje je Dinko Fio učinio na njegovanju i očuvanju klapske pjesme. Sa Zadovoljstvom sam prihvatio prijedlog o odlikovanju te Vam ga danas osobno uručujem kao priznanje Vama i Vašem radu u klapi ali i samoj klapi "Ošjak", rekao je Predsjednik uručujući odlikovanje.

Uz Predsjednika susretu su pribivali ministar kulture Božo Biškupić, savjetnik Predsjednika za kulturu Zlatko Vitez i društvene djelatnosti Zlatko Canjuga.

U pratnji klape "Ošjak" bio je načelnik općine Vela Luka Sreten Žuvela.

Izvor: http://predsjednik.hr/Zagreb14.04.1996

Zagreb, 15.04.1996.

[uredi]

Predsjednik Republike primio u oproštajni posjet NJ.E. Franciska Martineza-Esparzu [15.04.1996]

Predsjednik Republike primio je u oproštajni posjet NJ.E. Franciska Martineza-Esparzu, voditelja radne skupine Europske unije za humanitarnu pomoć.

Predsjednik je tom prigodom generalu Matrinezu-Esparzi uručio odlikovanje Reda Kneza Branimira s ogrlicom, kojim ga je odlikovao za sve što je učinio za pomoć prognanicima i izbjeglicama.

Zahvaljujući Predsjedniku na odliovanju, general Martinez-Esparza je rekao da vjeruje kako EU može biti ponosna na pomoć koju je do sada pružala, ali i da ju treba nastaviti pružati.

U razgovoru, poslije uručenja odlikovanja, Predsjednik je rekao da se nada da će general Martinez-Esparza svoja iskustva prenijeti i u središtu EU kao i u svojoj zemlji.

General Martinez-Esparza je rekao da će njegova iskustva biti dragocjena za one koji dolaze predstavljati EU, te pomoći u suzbijanju svih radikalizama, posebice mogućnosti razvoja islamskog fundamentalizma.

Uz Predsjednika razgovorima su pribivali predstojnik Ureda Predsjednika dr Ivo Sanader, pročelnik Predsjednikova kabineta Gordan Radin i pomoćnica savjetnika Predsjednika za vanjsku politiku Dubravka Pleić-Marković.

Izvor: http://predsjednik.hr/Zagreb15.04.1996

Zagreb, 18.04.1996.

[uredi]

Predsjednik Republike primio predsjednika vlade Malezije Nj. E. Mahatira Mohamada. [18.04.1996]

Predsjednik Republike primio je predsjednika vlade Malezije Nj. E. Mahatira Mohamada.

Predsjednik je rekao da su se od zadnjeg posjeta premijera Mohamada Hrvatskoj, prije godinu i pol, mnoge stvari promijenile.

Oslobađanjem većine okupiranog teritorija i jamstvima SAD, EU i međunarodne zajednice da će se uspješno provesti mirna reintegracija Podunavlja stvoreni su uvjeti za gospodarski i kulturni razvitak Hrvatske, rekao je Predsjednik.

Odnose Hrvatske i Malezije Predsjednik je ocijenio dobrim ističući zadovojstvo danas sklopljenim ugovorima vlada i gospodarstvenika dviju zemalja. Provedbom mirovnih sporazuma u Bosni i Hercegovini stvorit će se uvjeti za osnaženje Federacije i, njenim povezivanjem s Republikom Hrvatskom, za suradnju s Europom, ali i Malezijom, rekao je Predsjednik.

Premijer Mohamad izrazio je potporu procesu mirne reintegracije Podunavlja, kao i integritetu država nastalih raspadom bivše Jugoslavije. Izražavajući uvjerenje u bolju gospodarsku suradnju dviju zemalja, premijer Mohamad prenio je poziv malezijskog Kralja Predsjedniku da posjeti Maleziju što je sa zadovoljstvom prihvaćeno.

Uz Predsjednika razgovorima su bili nazočni predstojnik Ureda Predsjednika dr Ivo Sanader, ministar gospodarstva Davor Štern, veleposlanik RH u Maleziji Krešimir Žnidaršić, pročelnik kabineta Predsjednika Gordan Radin i pomoćnica savjetnika Predsjednika za vanjsku politiku Dubravka Pleić-Marković.

Izvor: http://predsjednik.hr/Zagreb18.04.1996

Zagreb, 22.04.1996.

[uredi]

Predsjednik Republike primio ministra vanjskih poslova Republike Mađarske [22.04.1996]

Predsjednik Republike primio je Nj.E. Laszloa Kovacsa, ministra vanjskih poslova Republike Mađarske.

Predsjednik je zahvalio na potpori koju je, od proglašenja samostalnosti i obrambenog rata, Republici Hrvatskoj pružala Mađarska. Znamo da je, poslije nas, Mađarska najzainteresiranija da se uspješno provede mirna reintegracija Podunavlja, na koju smo pristali kako bi se izbjegle žrtve, ali i zbog potrebe normalizacije odnosa s Beogradom. Susjedi smo i ne možemo vječno ratovati sa Srbijom, ali ne možemo pristati na nekakve nove integracije područja bivše Jugoslavije. Mi povjesno i geopolitički pripadamo prostoru srednje Europe, s kojom želimo blisko surađivati, rekao je Predsjednik.

Ističući da je Hrvatska prihvatila washingtonske i datonske mirovne sporazume radi zaštite Hrvata u BiH, ali i strateških i geopolitičkih interesa, Predsjednik je rekao da je optimist glede provedbe mirovnih sporazuma i povezivanja Federacije s Hrvatskom i preko nje s Europom.

Ministar Kovacs izrazio je Mađarsku potporu mirnoj reintegraciji i ulasku Republike Hrvatske u europske integracije i Nato-savez. Izražavajući zahvalnost za odnos i brigu Republike Hrvatske za mađarsku manjinu, posebice prognanika iz Podunavlja, ministar Kovacs prenio je poziv mađarskog predsjednika Arpada Goenza Predsjedniku da posjeti Mađarsku, što je sa zadovoljstvom prihvaćeno.

Uz Predsjednika razgovorima su bili nazočni predstojnik Ureda Predsjednika dr. Ivo Sanader, potpredsjednik vlade i ministar vanjskih poslova dr. Mate Granić, veleposlanik RH u Mađarskoj dr. Zdenko Škrabalo i pomoćnica savjetnika Predsjednika za vanjsku politiku Dubravka Plejić-Marković.

U pratnji ministra Kovacsa bili su veleposlanik RM u Hrvatskoj Nj.E. Zsolt Szalay, šef kabineta ministra Gabor Brodi i veleposlanik-načelnik odjela MVP Gabor Bagi.

Izvor: http://predsjednik.hr/Zagreb22.04.1996

Zagreb, 22.04.1996.-2

[uredi]

Predsjednik Republike primio izaslanstvo Leksikografskog zavoda "Miroslav Krleža" [22.04.1996, no. 2]

Predsjednik Republike primio je izaslanstvo Leksikografskog zavoda "Miroslav Krleža", povodom izdanja Osmojezičnog Enciklopedijskog Rječnika.

Tom prigodom glavni ravnatelj Leksikografskog zavoda akademik Dalibor Brozović i glavni urednik OER dr. Tomislav Ladan Predsjedniku su predali dvotomno izdanje riječnika koje sadrži devedeset tisuća hrvatskih riječi i prijevoda na ruski, latinski, španjolski, talijanski, francuski, engleski i njemački.

Uz Predsjednika susretu su bili nazočni savjetnici Predsjednika profesor Anđelko Mijatović, dr. Branko Jeren i Zlatko Vitez.

Izvor: http://predsjednik.hr/Zagreb22.04.1996_2

Zagreb, 23.04.1996.

[uredi]

Predsjednik Republike primio predsjednicu američke udruge za zaštitu novinara [23.04.1996]

Predsjednik Republike primio je Kati Marton, predsjednicu udruge za zaštitu novinara.

Gospođa Marton je izvijestila Predsjednika da je zadaća udruge kojom predsjeda nadgledati zloupotrebe protiv novinara i promicati slobodu medija širom svijeta.

Uz Predsjednika susretu su bili nazočni predstojnik Ureda Predsjednika dr. Ivo Sanader, pročelnik kabineta Predsjednika Gordan Radin i pomoćnica savjetnika Predsjednika Dubravka Plejić-Marković.

Izvor: http://predsjednik.hr/Zagreb23.04.1996

Zagreb, 25.04.1996.

[uredi]

Predsjednik Republike primio je vjerodajnice novoimenovanoga veleposlanika Republike Italije u RH [25.04.1996, no. 1]

Predsjednik Republike primio je vjerodajnice Nj.E. Francescoa Olivieria, novoimenovanoga veleposlanika Republike Italije u RH.

Predajući vjerodajnice, veleposlanik Olivieri je rekao da mu je čast što od danas preuzima dužnost veleposlanika u Hrvatskoj, svjestan odnosa naših naroda u prošlosti, ali i danas u Europi.

Smatram da je to važno, jer je vaša zemlja jučer učinila veliki korak primitkom u Vijeće Europe, te će moje djelovanje biti u tom pravcu, rekao je veleposlanik Olivieri.

Predsjednik Republike je istaknuo da je Hrvatska oduvijek pripadala srednjoj Europi i kao takva dala veliki doprinos Europi.

Sa zahvalnošću se sjećam da je Italija bila među prvim državama koja je priznala Hrvatsku, a da je tadašnji predsjednik Cossiga bio prvi strani predsjednik koji je posjetio samostalnu hrvatsku državu, rekao je Predsjednik. Oslobodivši se balkanskih okova želimo biti dio zapadne Europe kojoj smo oduvijek pripadali, rekao je Predsjednik.

Predsjednik je poželio veleposlaniku Olivieriu ugodan boravak u Hrvatskoj, rekavši da će u obavljanju svoje dužnosti imati potporu hrvatske Vlade i njega osobno.

Predsjednik je rekao da je Republika Hrvatska zainteresirana za razvitak svekolikih odnosa s Italijom, te uputio poziv da Republiku Hrvatsku uskoro posjeti talijanski predsjednik Oscar Luigi Scalfaro.

Uz Predsjednika Republike predaji vjerodajnica bili su nazočni predstojnik Ureda Predsjednika dr. Ivo Sanader, zamjenik ministra vanjskih poslova dr. Ivan Šimonović, te pomoćnica savjetnika Predsjednika Republike za vanjsku politiku Dubravka Plejić-Marković.

Izvor: http://predsjednik.hr/Zagreb25.04.1996

Zagreb, 25.04.1996.-2

[uredi]

Predsjednik Republike primio je vjerodajnice novoimenovanoga veleposlanika Republike Irske u RH [25.04.1996, no. 2]

Predsjednik Republike primio je vjerodajnice Nj.E. Bernarda Davenporta novoimenovanoga veleposlanika Republike Irske u RH sa sjedištem u Bernu.

Predajući vjerodajnice veleposlanik Davenport rekao je da činjenica da ga je predsjednica Irske Mary Robinson imenovala veleposlanikom u RH potvrđuje prijateljske odnose koji postoje između dviju zemalja. Naši su bilateralni odnosi već uspostavljeni na čvrstoj osnovi otkako je Hrvatska stekla nezavisnost i otkako su naše zemlje uspostavile diplomatske odnose, no mi ih uvijek možemo poboljšati razvijajući svekoliku suradnju rekao je veleposlanik Davenport. On je istaknuo da Hrvatska, koja je mnogo propatila tijekom povijesti, a osobito u nedavnoj prošlosti dolaskom mira može ostvariti tješnje odnose s Europskom Unijom i Republikom Irskom.


Primajući vjerodajnice Predsjednik je rekao da su hrvatski i irski narod imali sličnu borbu za nezavisnost u povijesti. Hrvati su jedan od najstarijih naroda u Europi koji je u Srednjem vijeku imao svoje kraljevstvo, potom živio u zajednici s drugim narodima, a sada se osamostaljenjem vraća tamo gdje i pripada, u zapadnu Europu.

Hrvatski i irski narod su narodi koji imaju najveće dijaspore diljem svijeta, a u današnje vrijeme mogu puno doprinijeti razvoju Europe i zaopadnog svijeta.

Hrvatska i ja osobno zainteresirani smo za razvoj svekolikih odnosa Irske i Hrvatske, a vi ćete u obavljanju svoje dužnosti imati potporu hrvatske Vlade i mene osobno rekao je Predsjednik.

Uz Predsjednika razgovorima su bili nazočni predstojnik Ureda Predsjednika dr. Ivo Sanader, zamjenik ministra vanjskih poslova dr. Ivan Šimonović, te pomoćnica savjetnika Predsjednika Republike za vanjsku politiku Dubravka Plejić-Marković.

Izvor: http://predsjednik.hr/Zagreb25.04.1996_2

Zagreb, 25.04.1996.-3

[uredi]

Predsjednik Republike uručio vjerodajnice imenovanim veleposlanicima RH u Kraljevini Danskoj i u Republici Turskoj [25.04.1996, no. 3]

Predsjednik Republike uručio je vjerodajnice Mariu Mikoliću imenovanom veleposlaniku RH u Kraljevini Danskoj i dr. Ivi Tomiću imenovanom veleposlaniku RH u Republici Turskoj.

Uručujući vjerodajnice Predsjednik je rekao da očekuje da će veleposlanici Mikolić i Tomić obavljati svoju diplomatsku službu na ponos i dobrobit hrvatske države, te im zaželio u tome puno uspjeha.

Zahvaljujući na iskazanom povjerenju veleposlanici Mikolić i Tomić izrazili su spremnost da u okviru svoje dužnosti provode hrvatsku državnu politiku.

Uz Predsjednika uručivanju vjerodajnica bili su nazočni i predstojnik Ureda Predsjednika dr. Ivo Sanader, zamjenik ministra vanjskih poslova dr. Ivan Šimonović, te pomoćnica savjetnika Predsjednika Republike za vanjsku politiku Dubravka Plejić-Marković.

Izvor: http://predsjednik.hr/Zagreb25.04.1996_3

Zagreb, 26.04.1996.

[uredi]

Imenovan savjetnik Predsjednika za za oslobođene krajeve [26.04.1996]

Predsjednik Republike je na osnovi članka 106. Ustava Republike Hrvatske i članka 6. Odluke o Uredu Predsjednika Republike Hrvatske ( "Narodne novine" broj 86/94.), donio

ODLUKU

o imenovanju savjetnika Predsjednika Republike Hrvatske za oslobođene krajeve

DRAGO KRPINA, zastupnik u Zastupničkom domu Sabora Republike Hrvatske, imenuje se savjetnikom Predsjednika Republike Hrvatske za oslobođene krajeve.

Ova odluka stupa na snagu danom donošenja.

Izvor: http://predsjednik.hr/Zagreb26.04.1996

Zagreb, 30.04.1996.

[uredi]

Predsjednik Republike primio potpredsjednika Vlade i ministra vanjskih poslova Kraljevine Nizozemske [30.04.1996]

Predsjednik Republike primio je Nj. E. Henricusa Antoniusa Franciscusa Mariu Olivu van Mierla, potpredsjednika Vlade i ministra vanjskih poslova Kraljevine Nizozemske.

Predsjednik je izrazio zadovoljstvo da nizozemski ministar posjećuje Hrvatsku u vrijeme kada je Parlamentarna skupština dala pozitivno mišljenje za ulazak RH u Vijeće europe te izrazio nadu da će to potvrditi i ministarsko vijeće.

Predsjednik je rekao da su, zbog činjenice da Hrvatska nije bila samostalna, nmogima u europskim krugovima nije poznat doprinos Hrvata europskoj kulturi i civilizaciji. Hrvatska se danas, kada je izborila svoju samostalnost, želi vratiti tamo i gdje pripada- u srednjoeuropski civilizacijski krug, a nikako u nekakve balkanske asocijacije. Sa susjednim zemljama želimo normalizaciju odnosa, ali ne više od toga, rekao je Predsjednik.

Hrvatska je odlučna u namjeri da se provede proces mirne reintegracije Podunavlja, za što postoje realne mogućnosi, zbog odlučnosti prijalaznog upravitelja Kleina te zbog dosadašnje kooperativnosti Beograda. Glede Bosne i Hercegovine, Predsjednik je rekao da Hrvatska podupire washingtonske i datonske mirovne sporazume, posebice oživotvorenje Federacije i njeno povezivanje s Europom, preko republike Hrvatske, što je, ne samo u hrvatskom već i europskom i širem interesu.

Da se to ostvari potrebna nam je potpora i razumijevanje Europe i Sjedinjenih Država, rekao je Predsjednik. Ministar van Mierle je čestitajući Predsjedniku na svemu što je Hrvatska postigla proteklih godina, rekao kako se, boraveći u našim gradovima, uvjerio da je Hrvatska dio Europe, te da nema razloga da se spriječi ulazak Republike Hrvatske u Vijeće Europe.

Uz Predsjednika razgovoru su bili nazočni predstojnik Ureda Predsjednika dr Ivo Sanader, potpredsjednik Vlade i ministar vanjskih poslova dr Mate Granić, savjetnik Predsjednika za vanjsku politiku dr Željko Matić i veleposlanik RH u Nizozemskoj Branko Salaj.

U pratnji ministra van Mierla bili su Jozef Willem Scheffers, otpravnik poslova Kraljevine Nizozemske u RH i J.M. Voss, glavni direktor za politička pitanja.

Izvor: http://predsjednik.hr/Zagreb30.04.1996