Izjava HHO-a br. 8/2013 o pravu na referendum

Izvor: Wikizvor

Izjava HHO-a br. 8/2013 o pravu na referendum
autor: Hrvatski helsinški odbor

Od 16. svibnja 2013.

Izvor: Izjava br. 8/2013 o pravu na referendum HHO, 16. svibnja 2013., pristupljeno 20. svibnja 2013.


Hrvatski helsinški odbor za ljudska prava (HHO) branio je prava gay populacije na njihovo slobodno izražavanje svojih stajališta u javnosti, smatrajući da vladavina prava i demokracija pretpostavljaju i slobodu onog drugog. Bez tolerancije i poštivanja drugog nema prave slobode ni demokracije.

U Izjavi br. 6/2012. o zabrani splitskog Gay pridea izrečeno je i sljedeće naše stajalište: „Izvršni odbor HHO-a podržava zakonske inicijative u prilog registriranog partnerstva heteroseksualnih i homoseksualnih partnera, što nije isto što i podržavanje „gay brakova“. Registriranim partnerstvom brane se stečena socijalna prava i jednakost pred Zakonom onih pojedinaca i zajednica što opstaju izvan tradicionalnih bračnih zajednica. Time se ujedno ne dovodi u pitanje tradicionalna ustanova braka.„

IO HHO-a smatra, međutim, da gay populacija i protivnici njihovih stajališta imaju jednako pravo na iznošenje svojih stavova u javnosti, zalažući se pritom, za svoj pristup. O tom problemu, u skladu s hrvatskim Ustavom i postojećim zakonima, zadnju riječ u odlučivanju imat će građani i Hrvatski sabor.

Činjenica da se netko ne slaže sa stajalištima gay populacije, ne znači da je zato primitivan, nazadan i slično, nego da drugačije misli. U demokratskom društvu, nitko nije i ne može biti vlasnik apsolutne istine. HHO se „protivio i danas se protivi zakonu ulice, moralu linča i pishologiji rulje.“ (Izjava br 6/2012) Upravo stoga, podižemo danas svoj glas protiv pravog pogroma koji se odigrava na javnim površinama u RH prema aktivistima i volonterima građanske inicijative „U ime obitelji“, koji prikupljaju potpise za referendum tražeći da se u Ustav RH unese odredba po kojoj je brak životna zajednica žene i muškarca.

Prema dobivenim informacijama, jučer su na Cvjetnom trgu u Zagrebu, pojedinci opetovano vrijeđali volontere, a oko 17:00 sati, jedna mlađa ženska osoba urlala je u nekoliko navrata na stariju gospođu, vrijeđajući je, da bi na koncu, na stol na kojem su se prikupljali potpisi, bio bačen zapaljeni materijal, te je tom prilikom jedna volonterka lakše ozlijeđena. Na više mjesta u Zagrebu, ali i drugim sredinama u kojima se prikupljaju potpisi, nepoznate osobe napadaju volontere, vrijeđaju ih, pljuju po njima i trgaju sakupljene potpise.

Na Fakultetu elektrotehnike i računarstva u Zagrebu, jedan je muškarac napao studentice volonterke, nazivajući ih „fašističkim smećem“. U srijedu su u Rijeci, na Korzu, nepoznate osobe kidale promotivne materijale kojima su organizatori pozivali na potpisivanje referenduma, trgali potpisne liste, te fizički napadale volontere. Isto se dogodilo u Osijeku, gdje su također zabilježeni napadi na volontere, pokušaji trganja listova i vrijeđanje. Društvene mreže prepune su zastrašujućeg govora mržnje u kojima se poziva na fizičko nasilje prema volonterima sakupljačima potpisa. Gotovo svugdje napadi na volontere sakupljače potpisa, svodi se na fizičke i slične napade muškaraca na djevojke i žene, koje se zbog prikupljanja potpisa naziva „(klero)fašistima“.

Zabrinjavajuće je, ali istinito, da je na sceni isti onakav primjer mržnje i netrpeljivosti, kakav su, homofobni netolerantni pojedinci i skupine pokazivali prema javnom iskazivanju sklonosti homoseksualnim opcijama. Jednako tako, neprihvatljivo je da pojedinci koji sebe proglašavaju borcima za ljudska prava, potpisnike, i one koji prikupljaju potpise za referendum, nazivaju homofobima. Sama činjenica, da je do sada, prema podacima organizatora, u četri dana prikupljeno preko 200.000 potpisa, govori o totalitarnom karakteru onih, koji ovoliki broj građana etiketiraju homofobnima. Ne ulazeći u sadržaj referendumskog pitanja, IO HHO-a smatra neprihvatljivim ovakvo etiketiranje građana , samo zato što traže, da se odlučivanje o jednom prevažnom predmetu, odvija na način koji se u demokratskom svijetu smatra najvišim oblikom demokracije. Zalaganje za prava manjine ne smije se pretvoriti u teror manjine prema većini.

Pojedini mediji koji su najsitnije incidente, pogotovo one nad gay populacijom, pretvarali ili pretvaraju u javne skandale, danas uglavnom šute, pa hrvatska javnost stječe dojam da se uopće ne prikupljaju potpisi za referendum. U tim se medijima prešućuju incidenti i napadi na volontere, čime se, objektivno, šutnjom podržava atmosfera linča.

Stoga HHO, još jednom naglašava, da demokracija pretpostavlja različitost u mišljenju. Pristaše i protivnici homoseksualnih veza imaju pravo na javno izražavanje svoga stava, bez apriornih međusobnih diskvalifikacija. Pozivamo, dakle, one, koji se ne slažu s akcijom „U ime obitelji“, da tolerantno izražavaju svoje neslaganje, te da se ne spuštaju na razinu onih skupina i grupa, koje su napadima na gay populaciju i izražavanje njihovih vlastitih stajališta, ne tako davno Hrvatsku u svijetu prokazivale kao netolerantnu i primitivnu.